Týden kávy 2012 - FOTOEDITORIÁL


 

Událost, která v příštím týdnu jistojistě "hejbne" Brnem, stejně jako v loňském roce.  Wedme.cz vám ve spolupráci s Týdnem kávy 2012 přináší nevšední pozvánku na tuto velkolepou, skvěle zorganizovanou a zajímavým programem napěchovanou akci. Wedme.cz se jakožto mediální partner s vámi zúčastní celého týdne, nejen na slavnostním zahájení 1.10.2012 v 19h v hotelu Internacional, kde proběhne kávová módní přehlídka a odhalení jedné velké novinky, ale i na zakončení Týdne kávy v neděli 7.10.2012 v 18h v klubu Fléda. Napěchovaný program akce si můžete prohlédnout ZDE!

Autor foto: Wedme.cz

Co se o kávě traduje:

Pasáček nebo lékař?

Káva je jedním z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších nápojů na světě,  přesto je její původ i dnešním badatelům stále neznámý. Kolují o ní dvě pověsti. První vypráví o arabském lékaři Rhazesovi, který prý již 900 let před Kristem léčil kávou žaludeční potíže svých pacientů. Druhý příběh nás přenáší až do Etiopie, kde asi roku 300 před Kristem pásl své stádo koz mladík jménem Kaldi. Jeho kozy neúnavně pobíhaly po pastvině až do pozdního večera, což vzbudilo jeho pozornost. Pak si všiml, že pojídají zelené, žluté a červené bobule z keříků rostlin nedaleko. Zvědavost mu nedala a sám si jich večer několik vzal. Celou noc probděl. Svěřil se s tím mnichům v blízkém klášteře a ti s potěšením bobule pojídali, aby se mohli celé noci modlit a neusínali při nočních bohoslužbách. Jen náhodou přišli na to, že se zrna dají upražit a že se po jejich následném pomletí dá z hnědé směsi připravit lahodný a stejně povzbuzující nápoj.

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Kahweh pro všechny!

Ať věříme kterémukoliv příběhu, jedno je jisté. Káva si našla své stoupence velice brzy a šířila se rychle na další kontinenty. Začala se pěstovat na terasovitých zahradách Jemenu a poutníci mířící do Mekky a Mediny ji přinesli na Blízký východ. Později se její pěstování rozšířilo také do Egypta a Arábie, kde se jí říkalo „kahweh“. V 18. století ji Nizozemci vysadili v Indonésii, Francouzi přivezli kávovníky na Martinik a Španělé ji přivezli do Střední a Jižní Ameriky během svých kolonizačních výprav. Evropské velmoci se snažili předběhnout jedna druhou v přípravě onoho povzbudivého nápoje. Roku 1822 se ve Francii objevil první prototyp zařízení na přípravu espressa. Poté se ale prvenství ve výrobě těchto přístrojů chopila roku 1905 Itálie. Brzy na to v roce 1933 se objevují první automaty na espresso. A je to tu: káva pro všechny a všude!

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Mezinárodní den kávy

Káva se stala tak oblíbeným nápojem, že se zrodil i její svátek, Mezinárodní den kávy, jež připadá na 1. říjen, vznikl překvapivě v Rakousku a později se začal slavit také v Německu, v zemi, kde za života autora Kávové kantáty, J. S. Bacha, nesměly ženy pít kávu pro její výrazně povzbudivé účinky.

K oslavě kávy se v loňském říjnu připojilo poprvé i Brno a to díky iniciativě občanského sdružení Kulturárium, které se organizace ujalo. Mezinárodní den kávy se tak v České republice slavil vůbec poprvé, a to ve skutečně velkolepé podobě týdenních oslav, kterých se zúčastnilo 77 brněnských kaváren. Celkově proběhlo 117 produkcí od koncertů, přes divadelní představení k workshopům. Týden kávy si již v prvním ročníku získal mnoho příznivců.

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Proč pijeme kávu?

Důvodů je jistě mnoho. Stačí i ten, že nám jednoduše chutná. Ale jsou i jiné důvody, proč holdovat tomuto nápoji.

Káva je vhodným nápojem pro seniory. Konzumací tří šálků denně snížíte riziko Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Obsahuje látku, která spolu s kofeinem zvyšuje tvorbu růstového faktoru v mozku. Ten brání rozvoji Alzheimerovy nemoci a celkově zlepšuje paměť a to i u již nemocných pacientů.

Mladí lidé s oblibou pijí kávu a možná ani netuší, že i jim tento trend prospívá. Obsahuje důležité antioxidanty, které zabraňují volným radikálům poškozovat genetickou informaci buněk a tím v podstatě zpomalují stárnutí. Čím kvalitnější kávu mladí lidé pijí, tím déle zůstanou mladými a zdravějšími. Jak ale poznat kvalitní kávu a jak si kvalitní kávu připravit doma? I to se dovědí návštěvníci Týdne kávy Brno 2012.

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Brno, město kávové a kavárenské

Období první republiky v mnohých lidech vyvolává pocit nostalgie, vzpomínky na černobílé filmy s gentlemany v bílých rukavičkách a také pocit důstojnosti, elegance. Pro mnohé Brňany by to také mohla být vzpomínka na nepřeberné množství kaváren, které vykukovaly na kolemjdoucí z téměř každé ulice a uličky. Město žilo, žilo kavárenským životem.

Bohužel se tato tradice s válečným obdobím vytratila, Brno změnilo svou tvář a z velké části i složení obyvatelstva. V devadesátých letech se ale situace obrátila. S příchodem kávových nadšenců se znovu začaly v Brně objevovat kavárny, v nichž okusíte nejen skvělou kávu, ale především jedinečnou atmosféru a často i kulturní program.

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

I „káva“ má svou knihu

Ke každému dobrému nápoji patří dobré jídlo, dobrá hudba a také dobrá kniha. V rámci celé akce proto připomínáme také festival na podporu čtenářství s názvem I kráva má svou knihu. Jak? Nechte se překvapit a koukejte pozorně kolem sebe.

Káva v číslech

4 – 4 šálky denně Vás mohou uchránit před depresí

3 – 3 šálky denně jsou prevencí a pomocnou léčbou Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby

400 miliard – tolik šálků kávy se vypije na zemi za 1 rok

20 milionů – tolik lidí se každý rok zapojí do pěstování kávy

1706 – káva se toho roku objevila poprvé na evropské půdě. Byla přivezena z Jávy do botanického skleníku v Amsterdamu.

1822 – tohoto roku se ve Francii objevil první přístroj na espreso

77       - 77 kaváren se zúčastnilo Týdne kávy 2011

7 a 117 - během 7 dnů nabídl program 117 produkcí od filmů po workshopy

Kávová osvěta i kulturní vyžití - PROGRAM ZDE!!

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Jak vznikalo video a fotografie?

Velké poděkování v první řadě patří panu majiteli kavárny Caffé del Saggio - nejlepšímu baristovi v ČR - jímž je Pavel Kosta, za trpělivost a výborné zázemí korunované nekonečným počtem šálků vynikající kávy. Úžasní byli i herci Dominika a Marek, kteří se již ranním rozbřeskem začali proměňovat v elegantní pár ze 30.let. O účesy obou aktérů se postaral již tradičně Jirka Kočí, který i tradičně fungoval jako naše týmová "odrazka" a pomáhal nejen při clonění, ale i s aranžemi a vším co bylo potřeba. Za natočení videa děkujeme Janu Štumpovi.
Díky tomuto natáčení jsme dostali opravdu tu pravou kávovou osvětu přímo od majitele kavárny a do kávy se zamilovali ještě více. Věříme, že stejný účinek na vás bude mít i Týden kávy.

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Zdroj foto: Wedme.cz Zdroj foto: Wedme.cz

Zdroj foto: Wedme.cz

 


Připravila: Kateřina Hrabalová

Námět a produkce: Kateřina Hrabalová Wedme.cz
Autor foto: Wedme.cz
Autor video: Jan Štumpa
Models: Marek a Dominika
Účes: Jiří Kočí George´s Hairstyling
Make-up: Kateřina Hrabalová
Prostory natáčení: Kavárna Caffé del Saggio


Mohlo by Vás zajímat:

  • {Underwater bride - FOTOEDITORIÁL} (29.09.2014)

    Pod mořskou hladinou, klidnou jako tep našeho srdce ve spánku. Nebo rozbouřenou, jako tep našeho srdce při vyslovení "vezmeš si mě?" Slastné teplo, které se nám rozprostře po celém těle, jako pomalý příliv za ranního úsvitu.

  • Džínová láska - FOTOEDITORIÁL (01.09.2015)

    Vyhodit staré seprané džíny? Řekli jsme si - nikoliv! Džínová láska - nový fotoeditoriál z naší Wedme dílny otevírá nejen nový školní rok, ale také uzavírá horké letní prázdniny. Jeden z posledních záchvěvů horkého letního dne vám přinášíme právě teď.

  • Retro rande - FOTOEDITORIAL - 2.díl (19.08.2012)

    Je neděle a naše retro rande pokračuje!!! Žlutá barva symbolizuje dynamickou energii, je v ní naděje, povzbuzuje a osvobozuje, působí vesele a otevřeně. Tak jako náš zamilovaný pár, který si společné chvíle užil, jak jinak, než u dobrého jídla.


Chcete přidat komentář?

Pokud ještě nemáte účet, můžete se zaregistrovat.

E-mail: Heslo:  avatar

Leniha | 12.11.2012 01:21:53

Na tuhle kávičku zajdeme moc rádi! :)

avatar

Partneři


Sledujte


Doporučujeme