Styl svatby


Styl svatby

Svatba může mít mnoho přívlastků, které vyjadřují její styl: historická, klasická, romantická, střídmá, honosná, moderní, neformální, nekonvenční.

Jako revoluční bořitelka starých svatebních tradic proslula anglická královna Viktorie. Sama svého nastávajícího po třech letech známosti požádala o ruku, na svatbu si neoblékla stříbrný oděv pošitý drahokamy, jaký tehdy nosily aristokratky, ale bílé šaty. Svatba nebyla malá, ale pořádná a nekonala se ve večerních hodinách, ale za denního světla a při obřadu hlasitě vyhrával Svatební pochod Felixe Mendelssohna-Bartholdyho z hudby k Shakespearově hře Sen noci svatojánské. Svatba její nejstarší dcery Viktorie a pruského prince Fridricha Viléma, nejstaršího syna německého císaře, vstoupila do dějin dokonce jako evropská královská svatba století. Byla velkolepá a její vzor se velmi rychle rozšířil po celém britském impériu, dostala se i do Ameriky. Také my jsme z tohoto stylu mnohé zdědili, jak můžete vidět v barevné příloze provázející tuto knížku.

Velká odpolední hostina, svatební obřad za zvuku Mendelssohnových tónů, průvod kočárů a bílé svatební šaty... Ať si vyberete kterýkoli styl, měli byste ho dodržet ve všech detailech a během celé svatby. Nejviditelnějšími prvky vypovídajícími o stylu svatby jsou: svatební oznámení, svatební oblečení snoubenců včetně dobře volených doplňků a květin, výběr oddacího místa a místa pro oslavu, dekorace místa, odkud se svatba vypravuje, dále dekorace svatební dopravy a hostiny. Při vytváření stylu svatby je důležitá forma - zda chcete uzavřít občanský, nebo cír­kevní sňatek, dále velikost svatby, měřená počtem svatebčanů: mini (jen snoubenci a svědkové), malá (kolem dvaceti, třiceti svatebčanů - měřítka jednotlivých krajů se liší), velká (nad třicet svatebčanů).

Omezení ve výběru stylu a tónu svatby představují dva případy: vícenásobný sňa­tek a svatba ve smutku.

Druhá a v pořadí další svatba by měla být v tlumenějším tónu v porovnání s první svatbou - méně svatebčanů, nevěsta se obléká do střídmějších šatů bez vlečky a bez závoje. Svatební oslava se pořádá v duchu střídmější slavnosti, očekává se elegance. Druhé sňatky se uzavírají zpravidla formou občanského sňatku, oddací řeč se také při­způsobuje faktu, že se jedná o uzavření druhého manželství. Na druhé svatbě je třeba být ostražitější při výběru hostů a při komunikaci, neboť přibývají choulostivější téma­ta spojená s manželstvím bývalým.

Úmrtí v rodině má většinou za následek, že se svatba odkládá. Pro zachování úcty k blízkému člověku, který odešel, se dodržuje období, ve kterém se nehodí pořádat oslavy. Existují ale případy, kdy prakticky není možné nebo je jen velmi těžké svatbu odvolat - týká se to svateb velkých, dlouho dopředu připravovaných. V tomto přípa­dě se svatba uskuteční, ale oslava po obřadu se omezí jen na malé přátelské setkání svatebčanů, na které se zvou rodiče, nejbližší příbuzní a přátelé. Pozvaní hosté se svat­by účastní v „odpoledním oblečení" - muži v tmavém obleku, ženy v tmavším kostý­mu. Očekává se, že nevěsta neobleče dlouhé šaty se závojem a ženich žaket a že průběh obřadu i gratulace proběhnou důstojně; upouští se od různých zábavných zvy­ků. Oznámení o sňatku se zasílají, vzhledem ke zdrženlivosti, ve znění: „Novomanželé, Jan a Jana Novákovi byli oddáni dne na místě..." Svatební dary se posílají do domu nevěsty již před svatbou.

Zkušenost:

Styl svatby byste měli vybírat podle toho, jakého jste založení - sportovního, romantického, dobrodružné­ho, společenského typu apod., a také podle toho, jaké bude věkové složení svatebčanů. Velmi často se organizují svatby tak, že obřad, svatební oběd a občerstvení podávané v odpoledních hodinách formou rautu probíhá v „klasickém" duchu - barevné ladění je například bílé a zlaté, zasedací pořádky u slav­nostního oběda se striktně dodržují, dbá se také na svatební tradice, jako jsou prípitky, krájení dortu, há­zení kytice apod. Kolem šesté hodiny večerní oficiálně končí svatba klasického stylu. Pró přátele, kolegy, sousedy se organizuje večírek ve volnějším stylu. Tomu odpovídá vzhled pozvánek (vtipně vytvořené ko­láže fotografiu a obrázků nebo rukou psaná pozvánka), oblečení (požadované je uvedeno na pozvánce) a v neposlední řadě dekorace.

 

Zdroj: Sluková, A.: Svatba. Průvodce pro začátečníky a pokročilé. Praha: Grada, 2001.


Mohlo by Vás zajímat:

  • Jedinečné svatební dary plné zážitků (07.05.2015)

    Svatební sezóna je tu! Přemýšlíte, co dát darem nevěstě a ženichovi? Buďte originální a vyhněte se klasickým svatebním darům. Vsaďte na zážitky, na které budou dlouho vzpomínat!

  • Barevné rande (19.08.2013)

    Milujete barvy? Nebojíte se extrému? A vlastně nevíte, jak pojmout například Vaše svatební oznámení? I dnešní inspirace může být právě pro Vás. Nutno podotknout, že po ní budete potřebovat sprchu, ale o to zářivější a veselejší je! :-)

  • Zemřel návrhář Oscar de la Renta! (22.10.2014)

    Světem se rozšířila velmi smutná zpráva - zemřel velký návrhář Oscar de la Renta. Proslavily jej róby, které oblékaly první dámy Spojených států amerických.


Chcete přidat komentář?

Pokud ještě nemáte účet, můžete se zaregistrovat.

E-mail: Heslo:  Tento článek zatím neobsahuje komentáře.

avatar

Partneři


Sledujte


Doporučujeme