Svatební den


Svatební den

Váš den je tu! Konečně jste se dočkala. Dnes si obléknete své svatební šaty, navléknete snubní prsten a budete vdaná paní. Tolik dní jste věnovala přípravě vašeho velkého dne a dnes se tedy budete vdávat. Budete si brát za manžela muže, se kterým chcete žít, kterého milujete a chcete s ním vše sdílet. Berete si svou lásku. Báječný den.

Úplně jako bych vás slyšela říkat před začátkem příprav vaší svatby - na to je ještě čas - a teď si určitě říkáte - už je to tady.

Ano, ať už jste připravovala svatbu rok, půl roku či tři měsíce, zdálo se datum svatby daleko.

V předchozím díle jste měli možnost číst jednotlivé kapitoly, které se vždy věnovaly něčemu, co souvisí se svatbou.

Je jen na vás co se vám líbilo a co všechno bude na vaší svatbě.

Jelikož vás čeká svatební den, máte za sebou asi už i rozlučku se svobodou. Pánové a dámy to slaví většinou odděleně, a pokud slavíte dlouho do noci, je to naprosto v pořádku. Rozlučka se svo­bodou má být veselá.

Na dnešní den byste měli (můžete mít) mít připravený harmo­nogram či chcete-li scénář svatebního dne.

Pomůže vám se lépe orientovat a komunikovat se všemi doda­vateli.

Možná vypadá takto:

 

Harmonogram

Před svatbou zajistit ubytování pro hosty z jiných měst, připravit rooming list (rozpis ubytovaných dle pokojů)!

 

7.00 - líčení nevěsty (může probíhat doma či v salónu u vizážistky, také ale např. v hote­lovém pokoji, kde budou novomanželé mít svatební noc.) fotograf a video je u nevěsty (záleží na veli­kosti vybraného balíčku) ženich je doma s rodiči (samozřejmě může být i třeba u sebe doma, nebo v jiném po­koji hotelu, dle dohody.. .i jeho přípravy a oblékání se někdy točí a fotí...)

10.00 - přivézt do restaurace z cukrárny - sva­tební dort + koláčky + výslužky + mini zá­kusky (prostě přivézt nebo nechat přivézt vše co jste si objednali) přivést květiny do bytu nevěsty a později do restaurace pro dozdobení tabule (za­řizuje floristka, pokud si děláte výzdobu tabule sama, požádejte personál o mož­nost připravit si tabuli den předem) - na stoly květiny, jmenovky a dárečky pro hosty

12.00 - připravena celá terasa (nebo jiné mís­to určené k čekání hostů před začátkem obřa­du, bývá to v místech kdy je svatba i obřad

na jednom místě, např. na hradech či zámcích) a obřadní místo + sezení u obřadu + občerst­vení pro svatební hosty (na tento moment sta­čí velmi malé občerstvení - kanapky, svatební koláčky, sekt jako welcome drink a nealko ná­poje)

12.15 - nevěsta vyjíždí z bytu společně s celou kolonou a druhá část rodiny vyjíždí z by­tu ženicha (toto platí v případě, že jsou snou­benci to ráno každý jinde, mohou pak také samozřejmě vyjíždět z jednoho místa, zále­ží také na dohodě, jestli je nevěsta překva­pením pro všechny hosty a na obřad přichá­zí jako poslední a je tedy schována…), vozy svatebčanů jsou ozdobeny, nejvíce však ne­věstin a často se zdobí i vůz ženicha, v ko­loně při jízdě do místa obřadu jede prv­ní ženich a nevěsta vždy poslední (většinou s nevěstou sedí ve voze její rodiče), z obřad­ního místa jedou novomanželé společně a jsou v prvním voze, paní matrikářka vám vždy řekne kolik minut potřebuje na kontro­lu vašich dokladů a kdy před obřadem máte být na místě

13.00 - Obřad hudba - (záleží na vás, jakou hudbu máte vybranou - kvartet, duet, reprodukovanou, harfenistku) potřebujete skladbu pro usedá­ní hostů, svědků rodiny a ženicha, pak spe­ciální hudbu na příchod nevěsty, během obřadu bývá ticho (ale lze domluvit s od­dávajícím, že během mluveného slova hraje tiše hudba) - další skladby na políbení a prstýnky, pak pokračuje hudba na gra­tulace

13.20 - video (video samozřejmě točí celý obřad) a fotograf (také fotí celý obřad) - po obřadu se fotí hromadné foto a situované foto novomanželů (tyto fotografie jsou ne­opakovatelné, proto na ně počítejte s dostat­kem času a nepospíchejte, zajistěte pro hosty opět malé občerstvení, ať nemají hlad a žízeň

 

Svatební zvyky:

Házení rýže a okvětních plátků při odchodu z obřadního místa, velmi často dostávají hosté malé bublifuky, které pak na fotografiích a videu vypadají velmi efektně.

Zatahování – někdy bývá před obřadem po odchodu z domu a někdy po obřadu po východu z obřadní síně (natažený provaz s pověsenými např. dětskými potřebami) a ženich se musí vykoupit, aby mohl přejít dál (penězi, alkoholem, musí splnit nějaký úkol)

Někdy nachystají přátelé pro novomanžele chomout, špalek dřeva s pilou, kouli na nohu zamčenou na zámek a pilku…

Rozbití talíře před vstupem do restaurace připravuje provoz restaurace – manažer restaurace vítá novomanželé a oni pak zametají střepy (jeden střep si schovejte pro štěstí)

 

14.30-14.45 - start hostiny - do restaurace či místa konání hostiny vstupují vždy první novomanželé, a také si jako první sedají, hostina začíná přípitky a proslovy, první mluví tatínek nevěsty a pak otec ženicha a dále svědci, podotýkám, že i ženich by měl říci pár slov (poděkovat všem, popřát dobrou chuť…), není to však povinností!

 

Tvar tabule dle dohody s personálem, dále pak např. ubrusy v barvě bílé, ubrousky bílé plátěné, na židle bílé potahy, (barvenou de­koraci a barevné ladění je samozřejmě na vašem výběru), jídlo a nápoje dle schválené­ho menu.

Např. v čele 6 osob, po stranách 14 a 14 osob. Jmenovky dle zasedacího pořádku.

Menu:

Přípitkový drink

Předkrm

Polévka

Hlavní jídlo

Dezert (svatební dort)

 

Svatební zvyky

polévka – novomanželé jsou svázáni ubrusem a mají první společné jídlo z jednoho talíře a s jednou lžící, poprvé se tak dělí o jídlo.

Společné krájejí svatebního dortu, rukou společnou novomanželé zakrojí první dílek, první kousky svatebního dortu si mohou novomanželé navzájem ochutnat, nebo dát první díly maminkám a pak ostatním hostům, svatební dort mohou a nemusí nakrájet pro všechny hosty.

Svatební tanec – první svatební novomanželský tanec tančí manželé většinou jako začátek taneční části večera a svou píseň mají předem vybranou, další skladba je vybraná pro tanec s rodiči, svědky a dalšími hosty.

 

17.00 - konec hostiny (např. zakončeno svatebním dortem) a čas na event. převlečení a odpočinek před večerní párty

17.00 - např. přestavba sálu, příprava DJ pultu, ve stanu venku - bistro stolky a rautové jídlo,

 

18.00 - start párty - DJ a tanec novomanže­lů začíná

Hry - házení svatební kytice mezi svobod­né ženy (žena, která chytí kytici se do roka a dne vdá - říkají pověry),

stahování podväzkového pásku - jeho následná dražba a nebo se hází mezi

svobodné mládence (mládenec, který chytí podvazek je také budoucí ženich), ostatní hry vždy dle dohody - určitě byste neměli být nuceni do něčeho, co je vám ne­příjemné či nemilé, je to váš den!

 

Únos nevěsty - dříve velmi častá zábava sva­tebčanů, ale dnes se již tak často nevidí. Upozorňuji jen na rizika: Ženich nechce jít hledat nevěstu. Ženich nevěstu hledá dlouho, protože nezná

okolí místa konání svatební hostiny. Svatební hosté čekají na novomanžele a zá­bava vázne. Může se stát dopravní nehoda či jiný úraz.

 

Velmi často bývá ve večerních hodinách ohňostroj (často jako dárek pro novo­manžele).

Musí však skončit do 22 hod a ujistěte se, že máte patřičná povolení nebo že agen­tura zajišťující ohňostroj ho za vás vyří­dí. Za nepovolený ohňostroj bývají vyso­ké pokuty. Na většině svateb se pak do noci tančí.

 

Novomanželé mohou ze svých svatebních oslav odejít kdykoli. Ze své praxe jsem však toto nikdy neviděla. Asi i proto, že nevěsta hostům na rozloučenou rozdává výslužky, kte­ré se dříve dávaly před svatbou jako pozvání na svatbu.

Svatební den je den, který by měl zůstat ve vašich vzpomínkách jako něco neobyčejné­ho a krásného. V tento den by se nevěsta ne­měla o nic starat a naopak by měla být oble­tována a hýčkána. Asi už nikdy vás nebude líčit a česat profesionální vizážistka, asi už ni­kdy vám nebude do šatů pomáhat další pár ru­kou. I když jsou to maličkosti, i ty si ale hezky vychutnejte a vzpomínejte na ně jako na výji­mečné.

 

Dnes se budu vdávat. Za pár hodin budu vdaná paní a víte co? Stala se ještě jedna skvělá věc. Víte, jak mi bylo pořád divně a špatně a na zvracení? Jsem těhotná. Před pěti dny jsem si udělala test. Vůbec jsem si totiž nevšimla v tom shonu a blázinci, že jsem nedostala už hodně dlouho menstruaci. Zatím jsem to nikomu neřekla. Myslím, že lépe jsem to načasovat nemohla. Tedy já nic nečasovala, ono to tak vyšlo. Jsem šťastná. Opravdu jsem šťastná.

Svatba je kompletně připravená. na dnešní den je vypracovaný harmonogram, a tak je jasné, kdo má kdy být a co má kdy kde dělat.

Šaty visí na ramínku, líčení začne za chvilku, květiny přivezou, dorty a koláčky také, catering už pracuje, auta jsou objednány, na lodi se už také jistě pracuje a jak tak poslouchám hlasy v našem bytě - přicházejí první přátelé.

Držte mi palce. Vlastně držte nám palce.

 

Zdroj: Janečková, P.: Svatba. Vše, co potřebujete vědět: před svatbou, svatební den, po svatbě. Praha: Grada, 2008.

www.patricia.cz


Mohlo by Vás zajímat:

  • ♥ Miluji Tě ♥ (01.05.2015)

    1.máj - lásky čas! Políbit se pod rozkvetlou třešní a být spolu. Velké štěstí, že je v tento den u nás státní svátek a díky tomu máme mnohem větší šanci tento "romantický úkol" splnit.

  • Svatba na hradě! (14.06.2013)

    Jsme již tradičně jedním z mediálních partnerů těchto svatebních akcí na hradech a zámcích, takže se na Vás budeme těšit osobně přímo na místě. Přijďte navštívit stánek Wedme.cz a prohodit pár slov, nejen o svatbách. Těšíme se na Vás.

  • I propršená svatba může být povedená! (11.06.2013)

    Snad každá nevěsta má největší strach, aby v její svatební den nepršelo. Dnešní článek Vám ukáže, že se děště zase až tak bát nemusíte.


Chcete přidat komentář?

Pokud ještě nemáte účet, můžete se zaregistrovat.

E-mail: Heslo:  Tento článek zatím neobsahuje komentáře.

avatar

Partneři


Sledujte


Doporučujeme